تبلیغات
سایت تخصصی امام حسین ع

سایت تخصصی امام حسین ع
این حسین كیست كه عالم همه دیوانه اوست؟

زیارت عاشورا به صورت مفصل و مختصر ، بر چند وجه است ، كه همه انها به خصوصه  دراخبار منصوص است .

وجه اول: انچه در روایت صفوان از حضرت صادق نقل شده كه ان از همه اقسام دیگر ابسط  واجمع اداب ،    

اكمل و افضل دراجر و ثواب میباشد، ان رابه وجهی كه رعایت احتیاط  هم دران شده باشد بیان میكنیم:

درحال شروع ، اول به هر لفظ و بیانی كه بخوا هد و بر زبانش جاری گردد با زیارت و سلام  به جانب حضرت امیر المؤمنین  توجه نماید ، و اگر زیارت شریفه امین الله را اختیار نماید، فضل ثواب آن چندین برابر خواهد بود، و بعد از آن دو ركعت نماز زیارت ایشان را بخواند، سپس به جانب كربلا توجه نماید و زیارت وسلامی _ولو مختصر _ كه مشتمل بر مبالغه در لعن بر دشمنان حضرت ابی عبدلله باشد، بنماید، پس از إآن دو ركعت نماز زیارت ایشان را بجا آورد و بعر از آن صد مرتبه تكبیر بگوید، بعد شروع به خواندن زیارت عاشورا تا آخر آن با صد مرتبه لعن و صد مرتبه سلام بنماید، تا منتهی شود به دعا، سجده و بعد از آن دو ركعت نماز زیارت بخواند، سپس دعایی كه معروف به دعای علقمه است، بخواند.

 

وجه دوم: آن وجهی است كه در روایت علقمه از حضرت امام محمد باقر مذكور است، وآن موافق است با همان وجه اول جز بر دو امر:

اول: آن كه زیارت حضرت امیر المؤمنین جز آن نیست.

دوم: آن كه دعای علقمه جز آن نیست.

پس اولا زیارت و سلامی _ ولو مختصر_ به جانب كربلا می كنند كه مشتمل  بر مبالغه و لعن بر اعداء و قاتلان حضرت ابی عبدلله می باشد، بعد از آن دو ركعت نماز زیارت ، بعد از آن صد مرتبه « الله اكبر» ، بعد از آن متن زیارت عاشورا با صد مرتبه لعن و صد مرتبه  سلام تا منتهی شود به دعا و سجده ، و بعد از آن دو ركعت نمازی دیگر، و عمل تمام شود.

و فضیلت این قسم بر این نحو است كه حضرت امام محمد باقر به علقمه فرمودند:هر گاه به جا آوردی این نماز و زیارت كننده، و خداوند از برای تو صد هزار هزار درجه می نویسد، و تو مانند كسانی كه با حضرت ابی عبدلله الحسین شهید شدند، می باشی، به وجهی كه با آنها در درجاتشان شریك می شوی، پس شناخته نخواهی شد مگر در جمله شهدائی كه با آن حضرت شهید شدند، و خداوند از برای تو ثواب زیارت هر نبی و هر رسول ، و ثواب هر كس كه آن حضرت را كه از روز شهادت تا به حال زیارت كرده می نویسد.

 

وجه سوم: وجه مختصر وساده محسوب می شود باهمین وجه دوم موافق است، ولكن با اختصار در صد مرتبه لعن و صد مرتبه سلام، و این اختصار به وجهی كه موافق با نص و روایت باشد به این كیفیت است كه عالم ربانی ملا شریف شیروانی در مجموعه «الصدف المشحون» از امام هادی روایت می كند: هر كسی زیارت عاشورا را بخواند و بعد از آن یك مرتبه «اللهم العن اول ظالم، .... اللهم العنهم جمیعا» را گفت نود و نه مرتبه بگوید: «اللهم العنهم جمیعا» و بعد از آن یك مرتبه «السلام علیك یا اباعبدلله و علی الارواح التی، ... اصحاب الحسین» را گفت نود و نه مرتبه بگوید: "السلام علی الحسین، ... و اصحاب الحسین» مثل این است كه همه لعن و سلام را از اول تا آخر صد مرتبه خوانده است.


[ 1388/11/23 ] [ 17:17 ] [ خدیجه الهی نیا ] [ نظرات ]
.: Desinged By M-graphic & MTSOFTG :.
درباره ی ما

نویسندگان
لینک های مفید
پیچ رنک و الکسای وبلاگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آمار وبگذر وبلاگ:
آخرین بروز رسانی :
امکانات وبلاگ